Posljednjih 5-6 godina električni automobili povećavaju svoj udio na automobilskom tržištu, a subvencije vlada i zabrana pristupa užim gradskim središtima automobilima sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem usmjeravaju kupce ka alternativnim pogonima.

Da bi pristupili centru Londona, morate platiti dnevnu taksu u iznosu od 11,50 funti (23 KM), zbog čega se sve više stanovnika odlučuje da kupi automobil na električni pogon, koji su kao i automobili sa Euro 6 motorom, oslobođeni plaćanja ove takse.

Korporacija Renault-Nissan je među prvima predstavila svoja rješenja za ovu vrstu pogona, u vidu Nissana Leaf i Renault Zoe, ali od 2012. godine nude i model Twizy, koji je u suštini električni četvorocikl sa krovom.

Renault TwizyKod nas su električni automobili prava rijetkost, godišnje ih se uveze svega desetak, ali zahvaljujući banjalučkoj firmi East Code, u prilici sam bio da testiram električni Renault Twizy iz 2017. godine.

Renault Twizy karoserija i unutrašnjost

Dizajn ovog vozila je jako futurističan, djeluje kao da je izašao iz nekog SF filma, a ne da je riječ o serijskom modelu.

Kao što sam već naveo, Twizy je registrovan kao četvorocikl, a ima samo jedno mjesto za sjedenje.

Postoji i verzija sa dva sjedišta, ali testirani primjerak je bio u „Cargo“ verziji, koja umjesto zadnjeg sjedišta ima mali prtljažnik zapremine 180 litara i nosivosti 75 kg.

Renault TwizyPrednja „hauba“ je veličine oko 30 X 20 cm, a ispod se nalazi posuda za tečnost za pranje prednjeg stakla i kabl za punjenje baterije dužine 3 metra.

Renault TwizyVrata se isporučuju kao dodatna oprema, a zanimljivo da nema staklene bočne prozore, već je na njihovom mjestu providni najlon.

Radi praktičnosti kod parkiranja, vrata se otvaraju na gore, u „Lambo“ stilu, a sa vanjske strane ne postoje kvake, već za otvaranje vrata valja zavući ruku do poluge sa unutrašnje strane.

Renault TwizyUnutrašnjost je spartanska, nema radija, klime, ventilacije, velikih info ekrana itd.

Ispred vozača je klasični Reno volan, a na digitalnoj instrument tabli se može očitati tek brzina, domet i stanje napunjenosti baterije, a tu su i kontrole pogona, gdje se biraju opcije D N ili R, odnosno kao kod automatskog mjenjača, iako Twizy nema mjenjač.

Renault Twizy
Iza volana su standardni prekidači za svjetla i brisače, uz trubu na desnom prekidaču koja se pri aktiviranju više čuje unutar vozila nego van njega, a ispod volana je ručna kočnica.

Sjedište se ne može podešavati po visini i nagibu naslona, već se samo može kretati naprijed nazad u rasponu od oko 12 cm, podstavljeno je gumiranim materijalom otpornim na vodu, a tu je i pojas za vozača.

Prostor oko nožnih komandi je jako skučen, a na podu nema ni standardnih prostirki.

Renault TwizyGeneralno kabina i nije tako malena, kada se posmatraju skromne dimenzije ovog vozila, pa sam se i ja sa svojih 196 cm visine uspio namjestiti da mogu relativno normalno voziti.

Renault Twizy motor i vožnja

U Twizy je ugrađen električni motor od 9 kW, koji je zadužen za pogon zadnjih točkova, litijum jonske baterije težine oko 100 kg su ugrađene u pod, a ukupna težina vozila je 450 kg.

Prazne baterije se potpuno napune za 3,5 sata, a sa jednim punjenjem se realno može preći oko 80 km – uz oštriju vožnju u hladnijim danima doseg pada na 50 km.

Renault TwizyPunjač radi na običnu kućnu utičnicu od 220 volti, a Twizy se ne može puniti na brzim punjačima bez dodatnog adaptera.

Kod startovanja nema nikakvog posebnog zvuka ili vibracije, već se nakon okretanja ključa sačeka signalna lampica „Go“ i vožnja može da počne.

Iako je maksimalna brzina tek 80 km/h, ubrzanja su uvjerljiva, pa u prometu nisam imao osjećaj da nekoga usporavam, a gradska brzina od 40 km/h se postiže za 5 sekundi.

Kočnice su disk naprijed/nazad, a kod kočenja motorom, Twizy dopunjava baterije prikupljenom kinetičkom energijom.

Da bi Twizy ostao stabilan sa svojih 1,2 metra širine i 2,3 metra dužine, ima dosta tvrdo trimovano vješanje, zbog čega su prelasci preko neravnina prilično neugodni.

Volan nema servo, pa je manevrisanje nešto teže, ali krug okretanja je samo 6,8 metara.

Sa vanjskom temperaturom u vrijeme vožnje od oko 15 stepeni, u kabini je bilo ugodno do nekih 45 km/h, a već na višim brzinama se osjeti neugodno strujanje hladnog vazduha kroz mnogobrojne bočne otvore.

Kada se ovo sve pročita, reklo bi se da je vožnja Twizijem mučenje, ali to je daleko od istine.

Kako je zvučna izolacija minimalna, utisak brzine kretanja se povećava, pa na 60 km/h imate osjećaj da idete duplo brže, a motor ima karakterističan zvuk kod ubrzanja, zbog čega je vožnja vrlo zabavno iskustvo.

Svo vrijeme sam imao utisak da vozim nešto čemu mjesto nije na putu, a pažnja koju Twizy dobija je posebna priča.

Sunčan nedeljni dan je izmamio mnogobrojne šetače, koji su ga sa osmijehom gledali, slikali, a posebno zanimljiv je bio najmlađima, koji su oduševljeno pratili ovu „igračku“ koja bešumno klizi gradskim ulicama.

Zaključak

Sa cijenom od 15.000 KM, Twizy nije baš najjeftinija opcija za gradsku vožnju, pogotovo u našim uslovima, ali nesumnjivo je atraktivan, pa može služiti i kao promotivno vozilo.

Ipak, treba uzeti u obzir da troškova održavanja praktično i nema, troškovi registracije su oko 150 KM, a jedno punjenje baterija košta između 0,5 i 1 KM.

Renault TwizyDegradacija baterije je svakako jedan od bitnih faktora, ali prema iskustvima vlasnika sa stranih foruma, Renault garantuje radni vijek od 10 godina, dok se prvi znakovi slabljenja baterije javljaju nakon pređenih oko 50.000 km.

Kod nas nema servisa za baterije, pa je to svakako jedan od razloga koji vas može odvratiti od kupovine ovog tipa vozila.

Kakva je ovdje računica?

Čak i najštedljiviji dizel automobili trebaju 5 litara dizela za pređenih 80 km po gradu, što je oko 11 maraka po današnjim cijenama, dok Twizy u najgorem slučaju treba 1 KM struje.

Ako prelazite mjesečno 1.500 km, uštedićete na gorivu dovoljno za ratu kredita koja može pokrivati cijenu ovog vozila, a treba računati i godišnju uštedu na registraciji i servisu, koja iznosi oko 450 KM.

Ovo je idealno za razne firme, servise, dostave, kojima treba vozilo koje je zgodno za urbane sredine bez puno parking mjesta, a vrlo rentabilno, u smislu niskih troškova.

U svakom slučaju, Renault Twizy je zanimljiv model, koji ne treba posmatrati kao klasičan automobil sa kojim možete ići na putovanja, već praktično gradsko prevozno sredstvo, koje vas može uz neznatne troškove prebaciti od tačke A do tačke B.

Vladimir Grujić