Mercedes C klasa predstavljena 2014. godine je peta generacija Mercedesove linije kompaktnih limuzina (tzv. premium D segment), započeta sa legendarnim modelom 190 iz 1982. godine.
Iako je od 2014. godine na tržištu, još uvijek izgleda aktuelno i moderno, sa svojim stilom umanjene S klase i kvalitetnim enterijerom cilja na tradicionalne kupce, ali i na one nešto mlađe, koji su ranije više gledali u konkurente iz Audija ili BMW-a.
Iako se smatram ljubiteljem automobila, iskreno priznajem da mi na ulici uvijek treba malo više vremena da uočim razliku između trenutne C i E klase, jer im je dizajn toliko sličan, da tek po širini maske mogu pretpostaviti o kojem modelu je riječ.
Mercedes C klasa 200 CDI karoserija i unutrašnjost
U petoj generaciji limuzine (četvrta pod nazivom C-klasa) minimalno su povećane dimenzije u odnosu na W204 iz 2007. godine, dužina je povećana sa 459 na 468,6 cm, a međuosovinski razmak je duži za 8 cm, od čega su profitirali putnici na zadnjem sjedištu.
Zakošeno prednje staklo omogućava nizak otpor vazduhu (0,24), a upotrebom aluminijuma i čelika visoke čvrstoće, težina je smanjena u prosjeku za 70 kg u odnosu na prethodnu generaciju.
Iako rijetko komentarišem dizajn, jer svako ima svoj ukus, moram priznati da su kod C klase proporcije lijepo pogođene, točkovi se dobro uklapaju u fluidnu bočnu liniju, a hromirane lajsne dodatno podižu utisak elegancije.
Testirani primjerak je bio u sivo-plavoj boji, uz točkove od 17 cola, a za potpuni utisak valjalo bi da su tu opcionalna LED dnevna svjetla.
Što se tiče enterijera, on je izuzetno moderan i prestižan, uz prvoklasne materijale i vrhunsku izradu.
Električno podesiva sjedišta u kombinaciji kože i tkanine su fino izbalansirana između dobrog bočnog držanja i udobnosti, a za duga putovanja pomaže i ekstenzija za noge.
Ispred vozača je sportski trokraki volan, iz čega možemo zaključiti da je Mercedes definitivno odustao od velikih upravljača, a na njemu su komande audio sistema, navigacije i putnog računara.
Simpatičan detalj kod startovanja motora je da vas kazaljke “pozdrave” tako što se kratko “zavrte” na maksimalne vrijednosti, a između pokazivača je manji ekran odlične rezolucije.
Isto važi i za glavni ekran info sistema, dijagonale 8,4 inča, koji se nalazi na centralnoj konzoli.
Vizuelizacija prikaza svih funkcija sistema zaslužuje najviše ocjene – vidi se da je ovdje Mercedes obratio posebnu pažnju kako bi bio zanimljiv mlađim vozačima.
Kada se info sistem uporedi sa npr. onim ugrađenim u Audi A4 sličnog godišta, može se reći da je Audijev prilično rudimentaran, da je slabije rezolucije i grafike su lošijeg kvaliteta, pa je u tom smislu Mercedes C klase definitivno bolji.
Svim funkcijama se upravlja preko centralnog rotacionog prekidača uz poseban touch-pad, reakcije sistema su brze, ali čini se da bi mogao malo jednostavniji, jer se do određenih funkcija stiže uz previše “klikova”.
Neobično je i što se sistem ne vraća sam u izabrani modus rada, pa tako ako uđete u podešavanje telefona, sistem se neće poslije nekog vremena sam vratiti na radio koji ste slušali, već to morate uraditi sami.
Testirani primjerak je bio opremljen opcionalnim Burmester audio sistemom, koji pored ugodnog zvuka ima i estetski efekat, jer je izgled poklopaca zvučnika zaista fantastičan i sjajno se uklapa u ostatak enterijera.
Ipak, nije baš sve u unutrašnjosti pohvalno.
Centralna konzola je izrađena od materijala u stilu “klavirskog laka”, koji je pravi magnet za otiske prstiju i prašinu, ali već nakon pređenih 80.000 km na ovom dijelu konzole se mogu primjetiti sitne ogrebotine.
Ovo je ujedno i jedni znak trošenja koji sam uspio primjetiti u inače kvalitetnoj kabini.
Pomenuta centralna konzola je široka, zbog čega je prostor za koljena vozača poprilično skučen u odnosu na konkurenciju, a u automobilu se sjedi nisko, što neće odgovarati baš svim generacijama vozača.
Na zadnjoj klupi ima dovoljno mjesta za 2 putnika, a komforu putnika u sredini smeta transmisioni tunel.
Prtljažnik zapremine 480 litara je pravilnog oblika, ali je njegov otvor relativno mali, u poređenju sa drugim modelima iz ove klase.
Mercedes C klasa 200 CDI motor i vožnja
ŠOKANTNO: Mercedes ugradio Renoov motor! (FOTO, VIDEO)
Ovaj Mercedes ima ugrađen dizel motor od 1.6 litara, koji je urađen u kooperaciji sa firmom Renault.
Globalizacija uzima svoj danak, pa su proizvođači u cilju smanjenja troškova prinuđeni da dijele platforme i motore, što u ovom slučaju znači da se gotovi motori iz Francuske dopremaju u Bremen, gdje se radi ugradnja posebnog plivajućeg zamajca, start-stop sistema, alternatora i motorne elektronike.
Sličnu saradnju Renault-Nissan i Mercedes imaju u još mnogo projekata, pa tako neki modeli luksuznog Nissan brenda Infiniti imaju Mercedesove V6 motore, a Mercedesovi modeli A, B, C, GLA, CLA, Smart imaju Renault motore itd.
Glavni razlog ugradnje malog 1.6 motora u limuzinu ove klase je flotna prodaja, jer ovaj motor zbog niske emisije CO2 ima niže poresko opterećenje, što se svakako isplati velikim rent-a-car agencijama i sl.
Tradicionalni ljubitelji Mercedesa, na sam pomen ugradnje motora koji nije “mečkin” dobiju napad blage histerije, u stilu: “Ni Mercedes nije više što je nekad bio, to nikad ne bih kupio itd.”
Kada sam prije 15 godina, kao student mašinstva, posjetio liniju za proizvodnju četvorocilindarskih motora u Unterturkheimu kod Štutgarta, sjećam se da smo svi bili oduševljeni naprednom tehnologijom i procesom kako se ovi motori sklapaju i testiraju direktno na liniji.
Sada je u industriji nastala situacija da se manji motori nabavljaju od druge firme, ali to ne mora da bude nužno loše, jer se predmetni motor već dokazao u velikom broju modela.
Ipak, Mercedes je poslije nekog vremena odlučio da premium proizvod zaslužuje “domaći” motor, pa od sredine 2018. godine u C klasu ugrađuje vlastiti motor, iste zapremine kao i francuska jedinica, snage 122 i 160 KS (doduše, sklapa se u pogonu u Poljskoj).
Da mi vidimo kako to izgleda u praksi.
Motor kodne oznake OM 626 je ugrađen uzdužno naprijed i preko sedmostepene automatske transmisije pogoni zadnje točkove.
Sa snagom od 136 KS i 320 Nm obrtnog momenta, nešto je jači od istog motora koji sam nedavno vozio u Renaultu Scenic, i ubrzava 1.400 kg tešku limuzinu do 100 km/h za 10,2 sekundi i maksimalnih 216 km/h.
Postoji i slabija verzija sa 116 KS, iste radne zapremine, oznaka modela je C180d, a obe verzije za razvod koriste lanac, tako da nema klasičnog velikog servisa.
Motor je uglađen i tih do nekih 3.000 obrtaja, nakon čega postaje prilično bučan, što ne pristaje ležernom karakteru automobila.
Snage ima dovoljno za manje izazovnu vožnju, mjenjač prebacuje brzine neprimjetno i brzo (tu su i komande za mijenjanje brzina na volanu +/-), a u automatskom modu nema “neodlučnosti” – C klasa se odlično snalazi u gradskoj vožnji.
Neravnine na kolovozu C klasa pegla bez problema, nema nikakvih prenaglašenih vibracija koje stižu do vozača, a volan je precizan i dobro odmjerenog otpora.
C klasa nudi i opciju izbora “agilnosti” vozila, pa tako iz menija možete izabrati opcije Comfort, Sport i Sport+, pa auto u Sport+ modusu prebacuje brzine na višem broju obrtaja i ima bolji odziv na gas.
Potrošnja se kreće između 5,5 litara na otvorenom i 7 litara u gradu, rezervoar je zapremine 40 litara, a kao opcija postoji i veći, od 66 litara.
Šestaka dizela u C klasi nema, ugrađuje se još 2,1 litarski četvorocilindraš sa 163, 170, 204 i 245 KS, a postoji i hibridna verzija oznake 300de, sa 306 KS.
Mercedes C klasa problemi i kvarovi
Prema statistikama kvarova, prvi opoziv se desio u 10. mjesecu 2014. kada je C klasa imala problem sa električnim servo uređajem upravljača, zbog čega je opozvano gotovo 30.000 vozila.
Zbog problema sa uzemljenjem, palila se lampica airbaga, pa je moglo doći i do aktivacije vazdušnog jastuka, što je popravljeno u garanciji, a pogođena su auta proizvedena od 03.2014. do 04.2018.
Problemi sa elektronikom, odnosno alternatorom koji je pravio strujne udare, su razlog opoziva 150.000 vozila u toku 2017. godine.
Bilo je i problema kod dizel motora sa pumpom visokog pritiska (primjerci proizvedeni od 03.2014. do 04.2018.), jer je dolazilo do curenja goriva, pa je tokom 2018. godine urađena zamjena u ovlaštenim servisima.
Zadnji opoziv se desio početkom 2019. godine, kada su utvrđeni problemi sa upravljačkim sistemom na određenom broju primjeraka.
Kod kupovine je bitno provjeriti da li su na konkretnom primjerku sprovedene sve servisne akcije.
Iskustvo vlasnika
Automobil koristi petočlana porodica, koja je ranije u vlasništvu imala Toyotu Corrolu Verso, ali su odlučili da kupe noviji štedljiviji limuzinski auto, budući da im više nije bila potrebna MPV varijanta.
Zadovoljni su ponudom prostora, udobnošću, niskom potrošnjom goriva i kvalitetom auta.
Napominju da je prtljažnik dovoljan i za duža putovanja, a u toku 3 godine vlasništva i 20.000 pređenih kilometara (ukupno auto sada ima 80.000 km) nisu imali nikakav ozbiljniji kvar, osim senzora izduvnih gasova.
Kvalitetna i prostrana kabina
Atraktivan dizajn
Štedljiv motor
Renault motor može odbiti potencijalne ljubitelje marke
Pojedini elementi enterijera lošijeg kvaliteta
Zaključak
Mercedes C klasa je atraktivan automobil srednjeg premium segmenta, koji je u poređenju sa prethodnikom napravio veliki iskorak, a potpuna oprema već u osnovnom paketu, visok nivo sigurnosti i prestižni osjećaj u kabini zaokružuju dobru ponudu.
U ovoj klasi, prošle godine je u Evropi prodano 145.000 C klasa, na drugom mjestu je BMW 3 sa 121.000 primeraka, a najmanje se prodao Audi A4, sa 103.000 komada, što dovoljno govori o popularnosti, pogotovo ako se ima u vidu da je C klasa najstariji model u ovom poređenju (izašla je 2014. godine, Audi A4 2016, BMW 3 2018).
Cijene kod nas se kreću od oko 29.000 za prve karavanske verzije iz 2014. godine, dok bolje opremljeni primjerak sličan testiranom košta oko 40.000 KM.
Ukoliko vam ne smeta porijeklo motora, a želite tihu i udobnu limuzinu, preporuka je da u uži izbor uvrstite Mercedes C 200 CDI.
Test Audija A4 2.0 TDI 2014. možete pročitati ovdje.
Vladimir Grujić