Potrebno je voditi računa da posjedujete svu obaveznu opremu u automobilu, a budući da obavezna oprema nije prečesto u upotrebi, poželjno je s vremena na vrijeme provjeriti u kakvom je stanju.
Pod obaveznom opremom motornog vozila u Bosni i Hercegovini, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3500 kg i koja nemaju više od osam sjedišta, ne računajući sjedište za vozača (V kategorija), podrazumijeva se:
- Rezervni točak sa pripadajućom opremom koji se po potrebi može upotrijebiti. Rezervni točak ne mora imati motorno vozilo ako su točkovi opremljeni nekim bezbjednosnim sistemom za bezbjednu vožnju s izduvanom gumom. Rezervni točak ne mora imati motorno vozilo ako vozilo ima odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje izduvane gume (npr. sprej ili pjena u flaši pod pritiskom, itd.).
- Aparat za gašenje požara koji mora biti postavljen na vidljivo mjesto, tako da se u slučaju opasnosti može upotrijebiti; Moraju ga imati motorna vozila opremljena za korišćenje alternativnih goriva (LPG, CNG, …) i vozila za javni prevoz.
- Znak za obilježavanje vozila zaustavljenog na kolovozu puta (sigurnosni trougao); Dva sigurnosna trougla mora imati motorno vozilo koje se nalazi na kraju kolone ako se motorna vozila kreću u organizovanoj koloni.
- Važeća oprema za pružanje prve pomoći (kutija prve pomoći)
- Rezervne sijalice i osigurači; Vozila koja su opremljena svjetlosnim tijelima bez žarne niti (ksenon, neon, LED i sl.), ne moraju imati rezervne sijalice za ta rasvjetna tijela.
- Prsluk za vozača sa svjetlosno reflektujućim osobinama (fluorescentni prsluk)
- Sigurnosni pojasevi
- Uže, sajla ili teleskopska kruta veza za vuču
- Zimska oprema (od 15. novembra do 15. aprila) – pod zimskom opremom motornog vozila, podrazumijevaju se:
a) lanci za snijeg pripravni za postavljanje na pogonske točkove;
b) gume minimalne dubine kanala na gaznoj površini 4 mm, s tim da gume na pogonskim točkovima moraju biti zimske ili gume sa oznakama MS, M+S ili M&S
Sve kazne u saobraćaju možete pogledati ovdje
Srećko Kremenović