Sajam automobila u Ženevi je jedna od najvećih i najstarijih manifestacija u automobilskoj industriji i svake godine ga posjeti oko 700.000 ljubitelja automobila, od čega su samo jedna polovina državljani Švajcarske.

Pod zvaničnim nazivom Geneva International Motor Show, sajam se svake godine održava u martu i traje 10 dana, a budući da Švajcarska nema vlastitu auto industriju, smatra se „neutralnim terenom” za proizvođače, pa se svi maksimalno trude da predstave svoje najjače adute.

Izložba se odvija u kolosalnim halama Palexpo centra koji se nalazi u neposrednoj blizini aerodroma Ženeva. Automobili i prateća oprema se predstavljaju na 110.000 kvadratnih metara izložbenog prostora, a svake godine bude oko 100 premijera, od malih električnih automobila, dizajnerskih studija do supersportskih bolida sa preko 1.000 konjskih snaga.


Kada se uzme u obzir broj premijera i izlagača, jasno je da se nije moglo baš sve stići pogledati, ali pokušaću da prenesem u par rečenica najzanimljivije detalje.

Zvanično se sajam odvija u 7 hala, ali u suštini se radi o dva velika prostora u dva nivoa koja su spojena pokretnim stepenicama. Sve je pod jednim krovom, pa orijentacija nije pretjerano teška, a na info pultovima se može dobiti i plan sajma.

Raspored izlagača za 2019. godinu je ranije objavljen na stranicama sajma i izgledao je ovako:

Kada se spomene Ženevski sajam automobila, može se pomisliti da je riječ o nekom uštogljenom događaju, gdje ljudi u odijelima diskutuju o skupim automobilima.

Ovo je jako daleko od istine – Ženevski sajam je pravi narodni događaj gdje svaki posjetilac ima priliku da upozna nova dostignuća automobilske industrije u opuštenoj atmosferi.

Nebitno odakle dolazite, da li ste potencijalni kupac i kako ste obučeni – izlagači vas jednako tretiraju i omogućavaju da svaki automobil pregledate bez ograničenja.

Naravno da su pojedini skupi modeli odvojeni staklenim ogradama, ali praktično svi velikoserijski modeli (koji su npr. u Beogradu zaključani) su dostupni za detaljno druženje, a svuda je primjetan trend opšte elektrifikacije.

Uglavnom su izloženi automobili sa višim paketima opreme i jačim motorima – niko vas ne požuruje da izađete iz automobila, niti vam napadno gura u ruke cjenovnik i ponudu kredita, a ako su vam potrebne dodatne informacije možete se obratiti osoblju.

Ove godine od Ženeve su odustali Ford, Hyundai, Land Rover, Jaguar, Opel i Volvo, ali ostali proizvođači su nadomjestili njihov izostanak predstavljajući cijele game.

Što se tiče velike njemačke trojke – Mercedes, BMW i Audi, oni su takođe izložili svoje najvažnije modele, u električnim i hibridnim verzijama.

Mercedes je izložio CLA Shooting Brake, kao i koncept EQV, električni putnički kombi slične veličine kao nekadašnji Vito koji ima domet oko 400 km.

Ovo je bila dobra prilika da se pogleda i koncept EQC, veliki SUV koji će biti prvi potpuno električni serijski Mercedes.

Unutrašnjost je luksuzna i slična sadašnjem modelu GLC, a sa 2 elektromotora ukupne snage 402 KS i dometom od 450 kilometara sigurno će biti prodajni hit.

Zamolio sam menadžera na štandu da nam pokaže kako izgleda pogon, ali on nam je rekao da su iz predostrožnosti morali da zaključaju poklopac motora, jer su posjetioci dodirivali visokonaponske kablove.

“Ne želimo nesrećne slučajeve na sajmu, ali možete ovdje pogledati kako platforma izgleda”, reče nam menadžer, pa smo iza glavnog štanda pogledali njegovu električnu platformu.

Kao što možete vidjeti, električni sklop ima jako malo elemenata i omogućava niže težište i više prostora u automobilu.

Na BMW štandu je bila izložena nova sedmica.

Maska joj je zaista ogromna, mada uživo ne izgleda tako strašno, a BMW je popustio pred trendovima, tako da ćemo velike „bubrege“ gledati još neko vrijeme. Izloženi su bili u M3 i M4, a poseban utisak je ostavio M340i. Enterijer je uređen u crno-crvenoj kombinaciji, a volan obložen alkantarom poziva na brzu vožnju.


U posebnom prostoru je bio izložen BMW 8 u Night Sky verziji, a radi se o modelu na kojem je BMW Individual odjeljenje ugradilo komade pravog meteorita u enterijer, pa se kupac ovog unikata može pohvaliti da zaista ima svemirsku unutrašnjost.

Zvijezde Audijevog štanda su bili električni modeli e-tron i e-tron GT koncept sa 590 KS i ubrzanjem od 0-100 za 3,5 sekunde i dometom od oko 400 kilometara.


Zanimljiva stvar kod e-tron SUV modela je da nema retrovizore, već su u vrata ugrađene kamere i ekrani koje možemo očekivati sve češće u budućnosti.

Pored većeg, premijeru je imao manji Q4 električni SUV model, koji bi trebao da dođe na tržište sljedeće godine, sa pogonom na sva 4 točka i motorima ukupne snage 300 KS.

Kod Toyote, prikazana je nova Supra, kompletna gama nove Corolle koja uključuje i GR Sport Hybrid, koji donosi više vizuelne sportske dodatke, nego pojačane performanse.

Oko francuskih uzdanica u segmentu malih gradskih automobila Peugeot 208 i Renault Clio je bilo dosta gužve, imajući u vidu da su među najprodavanijim modelima u Evropi.

Peugeot je predstavio i prototip sportske limuzine 508 sa hibridinom pogonom koji čine 1,6 litarski benzinac i dva elektromotora, ukupne snage oko 400 KS, kao i potpuno električni koncept e-Legend.

Alfa Romeo je pokazala konceptni SUV Tonale, koji je nešto manjih dimenzija nego Stelvio, a štand su krasili Stelvio i Giulia u bojama Alfinog F1 tima.



Kada je riječ o modelima koji se rijetko viđaju na cestama, apsolutna zvijezda Ženevskog sajma je bio Bugatti La Voiture Noire (u prevodu “crni automobil“) sa cijenom od „skromnih“ 16,7 miliona eura, čime je postao najskuplji automobil u istoriji.


Izrađen na šasiji modela Chiron, sa futurističkim dizajnom, LED osvjetljenjem i motorom radne zapremine 8 litara i 1.500 KS, predstavlja modernu interpretaciju klasičnog modela Type 57 SC Atlantic koji je bio proizveden u samo 4 primjerka.

Pored ovog unikatnog automobila, na štandu Bugatija su bili izloženi Chiron i Divo.


Ferrari je premijerno prikazao model F8 Tributo, koji će u gami zamijeniti F488. Ovaj sportista ima ugrađen V8 motor sa 720 KS i ubrzava od 0 do 100 za 2,9 sekundi uz maksimalnih 340 km/h.

Porsche je u Los Anđelesu predstavio kupe verziju legendarnog 911, a u Ženevi je otkrio kabriolet verziju ovog modela. Njemački proizvođač je proslavio i jubilej, jer je ovogodišnji nastup u Ženevi bio 70. po redu za prestižnu marku.

Koenigsegg je prikazao model Jesko, sa motorom od 5 litara i 1.600 KS, čija je serija od 125 komada već za vrijeme sajma prodana po cijeni od oko 3 miliona eura. Oko njega je bila prevelika gužva, pa evo jedna slika full-carbon Regere.

Iako su supersportski modeli uglavnom ograđeni, tu je izuzetak McLaren, jer iako se radi o proizvođaču čiji najjeftiniji model košta 160.000 eura, dozvoljavaju pristup svojim automobilima.

Da bi se ipak napravila kakva-takva organizacija u opštoj gužvi, potrebno je u redu sačekati svoju priliku. Nakon 20 minuta čekanja, i mi smo ušli u ograđeni prostor i smjestili se u sjedišta modela 600LT Spider.


Utisak?

Enterijer je potpuno sportski orijentisan, a budući da sam iste visine kao poznati voditelj Jeremy Clarkson (196 cm), zaista sam se zapitao kako on ove mašine vozi pod punim gasom, jer je prostora zaista malo.

Kako nisam ranije imao priliku da uživo vidim npr. Pagani ili Hondu NSX, pomalo me iznenadilo kako su ovi automobili maleni, reda veličine Audija TT.

Posebno bih izdvojio električni koncept Pininfarina Battista – uživo zaista izgleda fantastično, a pogon na struju isporučuje skoro 1.900 KS i ubrzava od 0 do 100 kmh za manje od 2 sekunde.


Pogon i šasiju za ovaj automobil je napravio Rimac, koji je prikazao svoj Concept Two, a na njihovom štandu se mogla vidjeti i šasija ovog modela napravljena od karbonskih vlakana.


Koliko je truda uloženo govori i činjenica da je samo donji dio, bez krova, izrađen od tačno 2.222 komada karbonskih vlakana, a za izradu je potrebno dva mjeseca ručnog rada. Kako se ovo popravlja u slučaju udesa, samo oni znaju.


Prikazano je još mnogo toga, jer pored proizvođača automobila, i tjuneri izlažu svoje kreacije, pa su se tu našli Mansory, Brabus, Abt, Alpina, kao i druge manje poznate firme.

Vremena su se promijenila što se tiče hostesa, pa tako proizvođači više ne angažuju top modele za promociju, već su na štandovima djevojke obučene u poslovnom stilu sa tabletima, i više se drže tehničkih podataka vezanih za automobile, nego fotografisanja.


I pored velike gužve, atmosfera je zaista relaksirana, na više mjesta su postavljene “Charge&Recharge” stanice, gdje možete napraviti pauzu i dopuniti mobilni telefon, a nije rijedak prizor da posjetioci iskoriste stepenice u blizini štandova da se odmore od obilaska.

Puno roditelja dovodi djecu na sajam, a u slučaju da se neko izgubi, tu je poseban vrtić gdje ih čuva osoblje.

Ispred sajamskih hala je postavljen dio sa štandovima gdje se može odmoriti uz pivo i kobasice, a tu su i neizbježni suveniri, pa tako možete sebi kupiti „trkaću“ pamučnu majicu za 50 eura.


Kako je pristup vozilima slobodan, stiče se utisak da će svi sajamski automobili morati nazad u fabriku na doradu, jer dožive razne neugodnosti za vrijeme sajma, uprkos tome što ih osoblje stalno glanca.

Posjetioci ih grebu kopčama, torbama, jaknama, kuckaju u lim kao u zrelu lubenicu, a primjetio sam i kako jedan stariji gospodin vuče rashladna crijeva ispod haube novog Audija A6.

Sudržao sam se svim silama da ne spustim haubu i spasim jadnog Audija muka sa ovim samoukim „kontrolorom kvaliteta”, a posebno tužno je bilo vidjeti da je kvaka na crvenom Nissanu GT-R oguljena od grubog povlačenja.

Imajući u vidu šta se sve može vidjeti i doživjeti na Salonu automobila u Ženevi, moja preporuka je da ga svakako posjetite. Iako je put dalek, a Švajcarska skupa, ne mora biti nedostižno za prosječnog ljubitelja automobila, jer se troškovi uz malo organizacije mogu svesti na minimum.

Više o putnim troškovima, smještaju i ulaznicama, možete pročitati ovdje

Vladimir Grujić