Alkohol je, uz prebrzu vožnju, jedan od glavnih uzroka teških saobraćajnih nesreća na domaćim putevima, a posljednjih godina zakonske odredbe su se postepeno pooštravale, kako bi se smanjio broj poginulih i teško povrijeđenih učesnika u saobraćaju.
U tom cilju, sve su češće policijske kontrole koje uključuju alkotestiranje, odnosno utvrđivanje prisustva alkohola u organizmu.
Da bi vozači imali pravu sliku koja su njihova prava i obaveze u toku alkotestiranja, pogledajmo kako je to definisano Pravilnikom o načinu obavljanja poslova kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja.
Nemojte odbijati alkotest!
Odbijanje alkotesta se zakonski kažnjava sa minimalno 400 KM, zabranom vožnje na 2 mjeseca i dva kaznena boda, a možete biti i privedeni u policijsku stanicu na triježnjenje u trajanju do 12 sati.
Dozvoljeni nivo alkohola u krvi je 0,30 promila, a kazne su sljedeće:
Od 0,31 do 0,80 promila je 50 KM i 1 kazneni bod
Od 0,81 do 1,50 promila je 100 KM, 1 mjesec zabrane vožnje i 2 kaznena boda
1,51 promil i više, kazna je 400 KM, zabrana vožnje 2 mjeseca i 2 kaznena boda, a kod ovakvog pijanstva idete i na triježnjenje do 12 sati.
Iz ovog vidimo da odbijanje alkotesta nosi istu kaznu kao da vam je utvrđen najveći nivo alkohola u krvi.
Prije početka testiranja, policajac je dužan da vozača upozna sa načinom korištenja aparata i postupkom ispitivanja, te ga upoznaje sa posljedicama odbijanja alkotestiranja.
Policajac ne smije da dodiruje rukama dijelove aparata koji su namijenjeni za jednokratnu upotrebu i dolaze u dodir sa ustima ispitivanog vozača, odnosno ne smije da dodiruje nastavak za alkometar.
Policajac je u obavezi da pita vozača da li je konzumirao alkohol u posljednih 15 minuta, a ako je odgovor potvrdan, alkotestiranje se obavlja po isteku tog vremena.
Suprotno opštem mišljenju, ovaj period od 15 minuta se ne čeka da bi alkohol došao u krv pa da se očita veća vrijednost i napiše kazna, već naprotiv, da bi se smanjila izmjerena vrijednost.
Ako ste u proteklih 15 minuta konzumirali alkohol, a nakon toga niste jeli ili pili bezalkoholno piće, alkohol se zadržava između zuba, ispod jezika i na ostalim mjestima u usnoj šupljini.
Kako alkotester ne mjeri količinu alkohola u krvi, već na osnovu sadržaja alkoholnih para iz pluća preračunava kolika je njegova visina, isparenja zaostalog alkohola iz usta mogu dati rezultat koji je puno viši nego stvarni.
Zato se čeka ovaj period od 15 minuta, kako bi se pljuvačkom i disanjem eliminisala isparenja iz usta i dobio rezultat koji je najbliži stvarnom.
Količina izmjerenog alkohola opada sa vremenom, pa policija na ovaj način može da utvrdi nivo alkohola u krvi vozača, koji npr. pobjegne sa mjesta nesreće. Nakon što ga pronađu, izmjeri se količina alkohola, a zatim se izračuna unazad koliki je bio stepen pijanstva u trenutku nezgode.
U uputstvima pojednih uređaja čak stoji i napomena da je potrebno sačekati 5 minuta nakon zadnjeg dima cigarete da bi se pristupilo mjerenju, jer i duvanski dim može dati previsok rezultat.
Nakon što je obavio alkotestiranje, policajac sastavlja zapisnik i uručuje jedan primjerak vozaču, koji ga po zakonu treba potpisati, a ako ga ne potpiše, policajac to evidentira na istom.
U smislu eventualne kazne, potpisivanje zapisnika o prisustvu alkohola od strane vozača nema uticaj, a ako je rezultat negativan, zapisnik se i ne popunjava.
Ukoliko vozač smatra da je rezultat ispitivanja netačan, odnosno da nije pod uticajem alkohola kako je to prikazano na rezultatu alkotesta, policajac je dužan da mu omogući da na licu mjesta podnese zahtjev za analizu krvi i urina u zdravstvenoj ustanovi o vlastitom trošku.
Ovdje je jako bitno naglasiti da prvo morate uraditi alkotest, pa ga onda osporavati, a ne možete odmah tražiti analizu krvi.
Nakon toga, policija dovodi vozača u zdravstvenu ustanovu i prilaže potpisani zahtjev za kontrolu, kao i propisani komplet za uzimanje uzorka krvi i urina.
Policajac prisustvuje uzimanju uzorka krvi i urina, a ako rezultat pokaže da je vozač imao nivo alkohola u krvi viši od dozvoljenog, vozač snosi troškove stručnog pregleda, analize krvi i urina, kao i troškove alkotestiranja koje je prethodno osporio.
Službenik policije će vozača uputiti na stručni pregled u zdravstvenoj ustanovi ako iz opravdanih razloga nije moguće obaviti standardni alkotest, a u pomenutom pravilniku nije navedeno koji su to opravdani razlozi zbog kojih nije moguće obaviti alkotest, već je ostavljeno na odlučivanje policajcu.
Policija može da privremeno oduzme vozačku pijanom vozaču u trajanju od najmanje 12, a najviše 24 sata od trenutka oduzimanja, a vozaču izdaje potvrdu o privremenom oduzimanju vozačke dozvole, sa kojom isti može da je preuzme u nadležnoj policijskoj stanici.
Na kraju, najbolje što možete uraditi za sebe i druge je da ne vozite pod uticajem alkohola.
Kako i gdje vas policija smije zaustaviti, možete pročitati ovdje.
Vladimir Grujić